Morgonkaffe på altanen i solen. Ett perfekt avslut på denna sommar som för övrigt har varit helt fantastisk.

Vi testade på att köpa några guldfiskar till vår damm förra året. Detta har resulterat i 40 guldfiskyngel detta år. Supersöta, men vad gör vi med alla dessa små rackare?


Strandkanten är nästan klar. Locket är det sista som vi håller på med just nu. Jord och gräsfrön är på plats och grästorvor har återanvänts och hjälper till att hålla en jämn linje.

I samband med grävningen av stranden passade vi på att få alla rötter från björkar och övriga träd borttagna. Ett nytt projekt finns nu alltså påbörjat. Här skall det muras och byggas upp växtställningar och mycket annat.

Regniga sämre dagar har jag tapetserat och vi har nu bytt golv i kök och vardagsrum också. Endast lite tapetsering i ett burspråk kvarstår. Mera bilder uppdateras i höst.

Men lite måste vi spara. Det kommer förhoppningsvis en till sommar. Men att vi båda gillar trädgård och fix gör tillvaron rätt fantastisk. Bortsett från fester, fotboll, båtturer och cykelturer så är det här vi håller till. Förverkligande av vår dröm och nöjd av att bo på Åland. 😍🙌🏻
Trevlig söndag på er alla!
Ni får det så fint och genomtänkt. Det är så trevligt och inspirerande att följa er.
Tusen tack för värmande ord ❤️ Jag försöker också variera inläggen lite för att det inte alltid skall bli samma inlägg.